Energiatárolás napelemes rendszerrel, napelem tároló akkumulátor árak
Szponzorált tartalom
A napelemes rendszerek Magyarországon egyre elterjedtebbek, és a piacon számos márkával és technológiai megoldással találkozhatunk. A cél azonban minden esetben az, hogy a lehető legbiztosabb rendszerekkel tudjuk áramigényünket kiváltani, és ezzel együtt a környezetvédelemre is odafigyelni. Az energiatárolás az egyik lehetőség, amellyel a napelemes rendszereket hatékonyabbá és biztonságosabbá tehetjük. Ebben a cikkben bemutatjuk a különböző energiatárolási megoldásokat, a hagyományos napelemes rendszertől a szigetüzemű rendszerekig, egészen a hibrid üzemű rendszerekig.
Hagyományos napelemes rendszer
A hagyományos napelemes rendszer működése egyszerű. A napelemek megtermelik az egyenáramot, amit az inverter átvált váltóárammá. Az így előállított elektromos áramot vagy teljes mértékben felhasználjuk az épület elektromos hálózatában, vagy a felhasználatlan mennyiséget visszatöltjük a hálózatba. Ez a rendszer az optimális, ha van hálózati csatlakozási lehetőségünk. Azonban bruttó elszámolás esetén lehet, hogy nem lesz olyan gazdaságos, mint más megoldások.
Szigetüzemű napelemes rendszer
A szigetüzemű napelemes rendszer olyan rendszer, amely hálózati csatlakozás nélkül biztosítja az áramellátást. Ebben az esetben a napelemek által előállított egyenáramot a fogyasztásnak megfelelő mennyiségben átváltjuk váltóáramra, illetve az azonnal fel nem használt mennyiséget akkumulátorpakkba kell letárolnunk, amelyekből később vételezni tudunk. Ennek a rendszernek a hátránya az akkumulátorpakktól való függés, ami azt jelenti, hogy nehézség lehet, ha nem áll rendelkezésre elég kapacitás, mert nem tudjuk letárolni a megtermelhető energia 100%-át. Az előnye viszont az, hogy semmilyen módon nem vagyunk a szolgáltatóhoz kötve.
Hibrid üzemű napelemes rendszer
A hibrid üzemű napelemes rendszerek egyre elterjedtebbek Magyarországon is, mivel ez lehetővé teszi a napelemes rendszer működését áramszünet esetén is, így biztosítva az áramellátást a kritikus fogyasztóknak. Az ilyen rendszerek előnye, hogy nem kell attól tartani, hogy az áramszolgáltató hirtelen megszakítja az áramellátást, vagy hogy egy hirtelen vihar miatt leáll a hálózat.
A szigetüzemű rendszerekkel ellentétben a hibrid rendszerekben az akkumulátorok csak a napelemek által előállított energiát tárolják, így nincs szükség túl nagy kapacitású akkumulátorokra.
A hibrid üzemű napelemes rendszerekhez is érdemes integrált okosmérést telepíteni, hogy nyomon követhessük a termelt és fogyasztott áram mennyiségét, és optimalizálhassuk az energiafelhasználást. Az okosmérő segítségével a fogyasztásunkat az áramszolgáltatóval szemben is mérhetjük, és ezzel csökkenthetjük a számláinkat.
Napelem tároló akkumulátor ár: mennyi az annyi?
Az akkumulátor ára azonban nagyon változó lehet attól függően, hogy milyen típust választunk, milyen kapacitással rendelkezik és milyen márkáról van szó.
Az olcsóbb akkumulátorok általában kisebb kapacitással rendelkeznek, ami azt jelenti, hogy kevesebb energiát tudnak tárolni. Az árak pedig az akkumulátor kapacitása növekedésével nőnek.
Az árakat befolyásolja továbbá az akkumulátor típusa is. A legolcsóbb akkumulátorok a hagyományos ólom-savas akkumulátorok, amelyek azonban nem igazán alkalmasak napelemes rendszerekhez. Az idősebb típusú ólom-savas akkumulátorok általában olcsóbbak, de rövidebb élettartammal rendelkeznek, és kevesebb energiát tudnak tárolni.
A modern lítium-ion akkumulátorok sokkal hatékonyabbak és tartósabbak, így a legtöbb napelemes rendszerhez inkább ezeket ajánlják. Azonban az áruk is magasabb, ezért az akkumulátor választásánál érdemes olyan típust választani, amely megfelel az egyéni igényeknek és a költségvetésnek.
Az árak nagyon változóak lehetnek a piacon: az olcsóbb akkumulátorok ára általában 20 000-40 000 forint körül kezdődik, míg a drágábbak akár több százezer forintba is kerülhetnek, attól függően, hogy mekkora kapacitásúak és milyen márkájúak. Az akkumulátorok ára tehát jelentős befektetést jelenthet a napelemes rendszer kiépítése során, de hosszú távon megtérülhetnek a megtakarított villanyszámlákkal és az energiaköltségekkel.
Lesz még olcsóbb?
Az általános napelem tároló akkumulátor ár jelentősen csökkent az elmúlt években, ami azt jelenti, hogy az akkumulátoros napelemes rendszerek is egyre inkább megfizethetőbbek. Az akkumulátorok ára jellemzően a kapacitásukkal és a típusukkal függ össze. Az ólom-savas akkumulátorok általában az olcsóbbak, míg a lítium-ion akkumulátorok drágábbak.
Az árakat befolyásolja az is, hogy az akkumulátorok milyen típusú napelemes rendszerekkel működnek. Az hibrid üzemmódra tervezett rendszerekhez kisebb akkumulátorok elegendőek, míg a szigetüzemű rendszerekhez nagyobb kapacitású akkumulátorokra van szükség.
Az akkumulátorok ára változó, attól függően, hogy milyen kapacitással rendelkeznek és milyen típusúak. Az akkumulátoros napelemes rendszerek általában drágábbak, mint a hagyományos rendszerek, de hosszú távon megtérülnek, mivel lehetővé teszik az önellátást és a függetlenséget a hálózati áramtól.
Az akkumulátorok élettartama általában 5 és 15 év között változik, de ez függ az akkumulátor típusától és a használat módjától is. Az ólom-savas akkumulátorok rövidebb élettartammal rendelkeznek, mint a lítiumion akkumulátorok, de olcsóbbak is.
Összességében az akkumulátoros napelemes rendszerek drágábbak lehetnek a hagyományos rendszerekhez képest, de hosszú távon megtérülnek, mivel lehetővé teszik az önellátást és a függetlenséget a hálózati áramtól, valamint csökkentik az energia számlát és az üvegházhatású gázok kibocsátását.